Анатомията на Пакта на ЕС за миграция и убежище: разминаване с реалностите на място и с основните права на човека – първият анализ на Регламента cla_team септември 19, 2024

Анатомията на Пакта на ЕС за миграция и убежище: разминаване с реалностите на място и с основните права на човека – първият анализ на Регламента

През май 2024 г. ЕС прие Пакта за миграцията и убежището (Пакта), който представлява набор от нови правила за управление на миграцията и за създаване на обща система за убежище на равнище ЕС.

За България Новият миграционен пакт ще означава преструктуриране на производството за международна закрила.

Как това ще изглежда на практика и какъв ще е ефектът върху хората, търсещи закрила и тези, които работят с тях на терен?

В поредица от три анализа ще ви запознаем с най-важните аспекти, свързани с предстоящото приложение на новите законодателни разпоредби в България.

Представяме ви първият анализ – “The Anatomy of the EU Pact on Migration and Asylum: Disconnecting from the Realities on the Ground and the Fundamental Human Rights – The case of Bulgaria as an EU external border”, с автор адв. Десислава Тодорова, експерт застъпничество, „ЦПП – Глас в България“.

Настоящият анализ разглежда въвеждането на скрининг на граждани на трети държави на външните граници. Това е първият етап от новоприетия лабиринт от регламенти и е особено релевантен за България като външна граница на ЕС. Регламентът за въвеждане на скрининг повдига ключови въпроси относно достъпа до територия, практическата реализация на предвидените в регламента процеси, тенденции и рискове да бъдат заобиколени основни принципи, гарантиращи права на мигранти и бежанци.

Целият материал в оригинал (английски език) – The Anatomy of the EU Pact on Migration and Asylum D.Todorva 2024

Материалът на български език