„Център за правна помощ – Глас в България“ счита за изключително обезпокоителна налагащата се от един месец практика от страна на Държавна агенция за бежанците към Министерски Съвет (ДАБ) по молбите за международна закрила на граждани на Сирийска Арабска Република да бъдат постановявани откази с мотиви, че ситуацията в Сирия се подобрява и части от държавата са сигурна зона за връщане на сирийски граждани.
Напомняме, че на фона на репресивната политика на България по предоставяне на международна закрила, сирийските граждани до момента бяха единственото изключение и получаваха безусловно хуманитарна закрила с малки изключения. Това се дължи на всепризнатото разбиране за продължаващия и задълбочаващ се въоръжен конфликт в страната от 2013 година до сега.
Гражданската война в Сирия е продължаващ многостранен конфликт, включващ различни участници – подкрепяни от държавата и недържавни субекти. Към настоящият момент основният военен конфликт е освен между сирийското правителство и бунтовниците (Свободна Сирийска армия), и между турските сили и фракциите в Сирия. От 5 октомври 2023г. турските въоръжени сили нанасят систематично поредица от въздушни и наземни удари, насочени срещу сирийските демократични сили в Североизточна Сирия, поради което характерът на конфликта е и с международен елемент.
Не е налице нито един официален източник на информация, който да твърди, че в Сирия към настоящия момент липсва риск за цивилното население и държавата (доколкото районите под контрола на легитимното сирийско правителство могат да се приемат като действително функциониращо държавно образувание) е в състояние да обезпечи защитата на гражданите си.
Рязката смяна в становището на ДАБ относно ситуацията в Сирия ще доведе не само до нарушение на редица принципи на бежанското право, но и до огромна по брой група от хора, които ще бъдат „заключени“ в правен вакуум в страната ни, с потенциално потвърден отказ от закрила и невъзможност за връщане, липса на достъп до пазара на труда и основни гаранции за тяхното достойно съществуване. Практики, небазарини на факти и правни принципи, не кореспондират и с обществения интерес, тъй като се увеличава рискът от маргинализация на граждани на трети страни и се възпрепятства тяхното включване в обществото ни.
Според статистики на ДАБ само за периода между януари и октомври 2024 година потърсилите закрила сирийски граждани в България са 6 497 – най-голямата група търсещи закрила граждани през последните над 10 години.
Към настоящия момент са образувани растящ на брой съдебни дела срещу откази на ДАБ да предостави на сирийски граждани статут. Призоваваме за стриктен съдебен контрол на тази опасна политическа тенденция. Напомняме, че залогът на тези политики са реални човешки животи, семейства, уязвими жени и деца, непридружени непълнолетни.