Обявените от Турция политики за депортиране и кризата в Ливан, в условията на пълна милитаризация на гръцко-турската граница по река Еврос, пренасочиха миграционните маршрути към по-пропускливата българска граница, където транзитно преминаващите хора са изправени пред насилие и връщане.
От 31 март 2024 г. България частично се присъединява към Шенгенското пространство, като премахва контрола по въздушните и морските граници, докато сухопътните граници остават охранявани под натиска на Австрия и Нидерландия.
Неправителствените организации Център за правна помощ – Глас в България и Мисия Криле осъждат насилието над мигрантите и нарастващото отблъскване в нарушение на човешките права, като през първите девет месеца на 2024 г. има 36 633 отказа, маскирани като „доброволно връщане“.
Освен това споразумението между ЕС и България, основано на пилотен проект за няколко милиона долара, стартирал през март 2023 г., доведе до по-бързи процедури за предоставяне на убежище и връщане, както и до допълнителни ресурси и оборудване за управление на границите.
Вътрешни документи на Frontex, прегледани от BIRN и публикувани от Le Monde, разкриват, че през последните 18 месеца вътрешният орган за наблюдение на правата на човека на граничната агенция на ЕС е регистрирал множество нарушения . В тази връзка българското Министерство на вътрешните работи коментира в бележка, че „са потвърдени само „изолирани случаи“ на откази и че всеки от тях е бил разследван. Повечето от обвиненията са неоснователни“. Международни активисти на място осъждат нарастващото сплашване и произволните арести от страна на полицията.
ОРИГИНАЛНИЯТ РЕПОРТАЖ ТУК