Нов доклад за задържането на лица, търсещи убежище, в Съединените щати и Европейския съюз
НА ФОНА НА ЗАСИЛВАНЕТО НА АНТИИМИГРАНТСКИТЕ ПОЛИТИКИ В ЦЕЛИЯ СВЯТ, НОВ ДОКЛАД ИЗСЛЕДВА ОТНОШЕНИЕТО КЪМ МИГРАНТИТЕ, ТЪРСЕЩИ ЗАКРИЛА В САЩ И ЕС
„Не съм виждал слънце седем месеца. Влязох като човек и излязох като човек.“ Саджад, иракски студент, който е поискал убежище и е бил задържан в Европейския съюз
„Преживяването беше ужасно. То се отрази на здравия ми разум.“ Израел, мексиканец, който е потърсил убежище и е бил задържан в Съединените щати.
Нов доклад, публикуван днес от Клиниката за политика в областта на правата на имигрантите, част от Центъра за имиграционно право и политика (CILP) към Юридическия факултет на Калифорнийския университет, и „Равни права отвъд границите“, прави рядък транснационален преглед на задържането на лица, търсещи убежище, като открива поразителни прилики в системите за задържане на Съединените щати (САЩ) и Европейския съюз (ЕС). В света се наблюдава нарастваща вълна от строги политики за намаляване на хуманитарната защита и ограничаване на свободата на движение, милитаризиране на границите и блокиране на достъпа до убежище. Като част от тази тенденция, нарастващата зависимост на правителствата от задържането за управление на миграцията е особено обезпокоителна.
„Хората в движение винаги са били част от човешката история. Трябва да приложим
транснационален подход, за да оценим как правителствата се отнасят към хората, които идват
на техните граници в търсене на безопасност, з а д а м о ж е м д а видим закономерности и
да предложим по-хуманни решения“
казва Хироши Мотомура, съинструктор на Клиниката за политика в областта на правата на имигрантите и факултетен съдиректор на Центъра за имиграционно право и политика (CILP) в Юридическия факултет на Калифорнийския университет. „Устойчивият и етичен отговор на миграцията не изисква повече гранични
проверки, а сериозен ангажимент за посрещане на пристигащите, като същевременно се обърне внимание на това, което принуждава хората да се отдалечават о т родните си страни.“
Докладът разглежда отблизо системите за задържане във всяка една от тях, като разглежда кои лица са задържани, съответните правни рамки, продължителността и условията за задържане на мигрантите, ролята на политиката, „фактическото“ задържане, начините, по които мигрантите оспорват задържането, и алтернативните подходи за замяна на задържането. Книгата се фокусира по-специално върху търсещите убежище, като включва разкази от първа ръка на хора, задържани както в САЩ, така и в ЕС. „Въпреки различията в правната рамка и политическия контекст, преживяванията на мигрантите, търсещи закрила в САЩ и ЕС, са поразително сходни“, казва Талия Инлендер, съинструктор на Клиниката за политика в областта на правата на имигрантите и
заместник-директор на Центъра за имиграционно право и политика (CILP) в Юридическия факултет на Калифорнийския университет. „Този доклад подчертава
спешната необходимост да се сложи край на използването на задържането както в САЩ, така и в ЕС. Междувременно трябва да засилим правните гаранции, да увеличим прозрачността и да създадем стабилни механизми за отчетност, за да гарантираме справедливо и достойно отношение към мигрантите.“
Сред констатациите в доклада са:
- И САЩ, и ЕС подлагат хората, които търсят закрила, на затворнически условия, в които има злоупотреби, лоши условия на живот и недостатъчни медицински грижи, като задържат търсещите убежище по начин, който не зачита международните, европейските и американските закони.
- Навсякъде действащите закони често не успяват да послужат като ефективна преграда срещу произволното и продължително задържане, както и срещу злоупотребите в местата за лишаване от свобода. Търсещите убежище нямат достъп до адвокати и са изправени пред огромни правни пречки, за да извоюват свобождаване и да се застъпят за подобряване на условията си.
- В САЩ и дори в още по-голяма степен в ЕС центровете за задържане „де факто“ са все по -голям явление, заобикалящо законите, предназначени да ограничат задържането, и допринасящо за липсата на надзор и отчетност.
„Независимо къде се случва, задържането нарушава правата и достойнството на мигрантите“, казва Джейми Кеслър от организацията „Равни права отвъд границите“. „Базираните в общността програми ни предоставят ефективни алтернативи на жестокостта и неефективността на задържането. Междувременно задържането във всякаква среда трябва да бъде ограничено до изключителни случаи и да отговаря на международните стандарти за правата на човека.“
Прочетете пълния текст на доклада: Задържане на имигранти през границите
За контакти: press@equal-rights.org