Проект „Подкрепа за деца в движение“ се изпълнява от фондация „Център за правна помощ – Глас в България“ в рамките на проект INSPIRE: Подобряване на националната подкрепа за превенция, интервенция, и отговор на насилието над деца, и овластяване на жертвите и е съфинансиран от Европейския съюз и Фондация „Работилница за граждански инициативи“ (ФРГИ).
КРАТКО ОПИСАНИЕ НА ПРОЕКТА
Проектът е насочен към подкрепа на най-уязвимата група деца – децата мигранти; деца с временна закрила; деца търсещи международна закрила, получили закрила или с отказ от такава.
В много от случаите тези деца са непридружени, част са от семейства в риск или са отглеждани от един родител, изложени са на висок риск от насилие както при опит да преминат границата, така и по време на пребиваването им в България.
Проектът е насочен както към децата, така и към техните родители или законни предствители, към релевантните институции, работещи с тях и отговорни за превенция на насилие и защита на техните права.
Подпомагането на уязвими деца в движение по проекта включва следните основни дейности:
- МОНИТОРИНГ – Дейността предвижда създаване на инструмент и механизъм за събиране на данни за извършено насилие над деца в миграция. Данните ще бъдат събирани от кейс мениджъри и теренни изследователи чрез директна работа с деца в движение, информационни сесии, фокус групи, теренно проучване в рамките на 12 месеца. Целта е създаденият независим мониторингов механизъм да бъде добър модел за установена позитивна дългосрочна практика на сигнали и превенция.
- ЗАСТЪПНИЧЕСТВО – Дейността застъпничество цели популяризиране на темата за рисковете от насилие спрямо децата в миграция и нуждата от максимална защита на техните права и превенция от насилие чрез генериране и разпространение на експертно съдържание по темата. Дейността включва провеждане на две експертни кръгли маси в страната, създаване на окончателен доклад с препоръки, работа с национални и европейски институции по темата.
- ХОЛИСТИЧНА ПОДКРЕПА – Холистичната подкрепа е сърцевината на нашата дейност и основа за ефективното застъпничество и мониторинг. Дейността включва три аспекта:
- Кейс-мениджмънт на случаи, интерактивни фокус-групи и информационни сесии за деца мигранти/търсещи закрила;
- Правна помощ чрез консултации, административно и процесуално представителство, с цел превенция и интервенция в кризисни ситуации;
- Социална подкрепа за деца в риск или жертви на насилие с цел превенция и рехабилитация, както и с цел оценка и рефериране на случай към правна помощ или външна услуга.