Алтернативи на миграционното задържане и намаляване на нередностите в миграционната система – подход основан на ангажираност cla_team август 6, 2024

Алтернативи на миграционното задържане и намаляване на нередностите в миграционната система – подход основан на ангажираност

Applying Engagement-Based Alternatives to Detention and Decreasing Irregularity in the Migration System (update)

Доклад на Център за правна помощ „Глас в България “ по Европейската Програма за интеграция и миграция (European Programme for Integration and Migration – EPIM) на Network of European Foundations (NEF)

През март 2022 г., когато е изготвен този доклад, България и Европа са в разгара на опустошителната криза на руското военно нахлуване в Украйна – война, която бушува в европейската на самия континент. В рамките на няколко седмици милиони хора бяха принудени да мигрират, бягайки от Украйна за да спасят своя живот и този на децата си. Като цяло те бяха приети в съседните и други европейски държави с невиждано в последно време топло приемане на бежанците. ЕС Директивата за временна закрила беше активирана за първи път и приемащите общества се мобилизираха в предоставяне на хуманитарна и друга помощ.
Тази ситуация се развива само няколко години след пика на така наречената бежанска криза в Европа, при която се увеличи броят на търсещите убежище, бягащи от войната в Сирия и други страни, които се опитват да намерят убежище на нашия континент. Тя идва по-малко от шест месеца след превземането на талибаните на Афганистан и още един значителен брой търсещи убежище, които чукат на затворените врати на Европа врати. И докато преди февруари 2022 г. политическите отговори на миграцията на национално ниво и на ниво ЕС ниво се основаваха главно на превенция, връщане и затягане на границите, сега е ясно че е необходимо радикално преосмисляне на тази политика. Подходите към миграцията, основани на правоприлагането, разчитащи на задържане на имигранти, строг граничен контрол и връщане, определено са не е отговорът на въпроса за ефективното управление на миграцията – и настоящата ситуация би трябвало да направи това ясно да се види от всички.
Знаем, че задържането не е ефективен политически подход за управление на миграционните потоци. Знаем, че по-строгият граничен контрол, депортирането и мерките за задържане няма да доведат до трайни решения на проблемите на континента, свързани с управлението на миграцията. Знаем, че има повече
хуманни и същевременно ефективни политики, които могат да се прилагат в общностна среда, за да се подпомогне управлението на миграцията през и към България и Европа.
Как можем да осъществим този преход от политика, основана на правоприлагането, към балансирана и основана на интеграцията политика? Описаният по-долу пилотен проект, на който се основава настоящият доклад, се опита да даде отговор на тези въпроси чрез тестване на метода за управление на случаи за прилагане на алтернативи на имиграционното задържане в общността (ATD).
За периода от май 2019 г. до март 2022 г. Центърът за правна помощ – Глас в България проведе проект „Прилагане на основани на ангажираността алтернативи на задържането и намаляване на нередностите в миграционната система“, финансиран от Мрежата на европейските фондации (NEF) чрез Европейската програма за интеграция и миграция (EPIM).
Основната цел на проекта беше да надгради досегашния ни напредък в застъпничеството за намаляване на използването на задържане в България и прилагане на основани на ангажираност алтернативи на задържането (АЗ).
Проектът имаше за цел да насърчи и улесни използването на основани на ангажираност АМЗ като първа възможност, да доразвие метода за управление на случай (УС) като инструмент за успешно прилагане на АМЗ и да се застъпи за намаляване на незаконността в миграционната система чрез непринудително, доброволно методите за ангажиране. Той се опита да оспори парадигмата „задържай и депортирай“, като изгради положителна на миграцията и да се застъпи за въвеждането на законни пътища за получаване на редовен статут.
Компонентът за управление на случаи в рамките на проекта беше осъществен в партньорство с Каритас София и продължи за периода май 2019 г. – май 2021 г. В него бяха използвани услугите на Общността оценка и настаняване (CAP), разработен от Международната коалиция за задържане (IDC), за да подкрепи целеви брой от 80 мигранти в риск от имиграционно задържане, да помогне успешно разрешаване на техните случаи в условията на настаняване в общността. Това включваше оценка на потребностите, изготвяне на индивидуален профил и план на случая, правни консултации и представителство
пред институциите, включително съдилищата, насочване към услуги в общността и към специалисти, придружаване при срещи (с лекари, психолози, нотариуси, наемодатели и др.), както и други видове подкрепа.

Повече за миграционното задържане – на страницата ни https://detained.bg

Свали докладът